​Kapitán Reapers: Open je první krok k většímu rozjetí české scény NBA 2K!

Byl kapitánem při historicky prvním mezinárodním turnaji české reprezentace v NBA 2K. A teď bude kapitánem znovu, když povede své Reapers do velké akce eBasketball Open 2021, která odstartuje už 5. prosince. ”Určitě budeme mít na to umístit se vysoko. Je navíc parádní, že se bude hrát o takové prize money, tím se to přiblíží reálnému basketu,” hlásí k podniku pro české i evropské týmy o prize money 55.000 korun David Navrátil, řečený ”Navy”, který ve svém celku zastává pozici power forwarda.

Navy, přivítal tvůj tým takový turnaj, jako je eBasketball Open?

Určitě. V Česku je potřeba scénu NBA 2K rozjet. Mezinárodní turnaje jsou dobré, ale tam chybí zástupci z Česka a Slovenska a tohle je první krok k tomu, aby se to u nás rozjelo víc. Sám znám plno dobrých kluků v NBA 2K, ale neseženou celý tým pěti hráčů, takže ta možnost tady, že se může člověk přihlásit i sám a z těch přihlášených pak vznikne nová sestava, nebo ho někdo získá k sobě, je dobrá věc.

Mezinárodně v Česku fungují stále jen dva celky vzniklé ze základů prvního reprezentačního výběru, z nichž jedním jste vy?
Pár kluků to zkoušelo, i jsme s nimi hráli přípravu, ale museli by ještě hodně trénovat a nejspíš už to nezkoušejí. Vím tedy jen o těch dvou zmíněných týmech. Pro všechny, co teď začnou a postaví tým, je velká šance se v soutěžích uchytit. Takže se nebojte a postavte tým.

Jak jsou na průkopnické eBasketball Open nachystaní Reapers?
Postupně jsme se, myslím, zlepšovali. Teď v létě jsme sice kvůli covidovému rozvolnění měli trochu pauzu, začalo se chodit pravidelně do práce a tak dále a nebylo tolik času na trénink, určitě ale budeme mít šanci na to umístit se na nejvyšších pozicích.

Co jste spolu v aktuální sestavě zatím stihli odehrát?
Hráli jsme asi čtyři soutěže, plus plno turnajů, bylo toho moc a všechno v rámci Evropy. Pokud bychom to chtěli zkusit i se zámořím, kdy v Americe už jsou i o něco kvalitnější hráči, byl by problém s připojením, hra se pak seká. Už jsme hráli i turnaje se vstupním poplatkem, kde se taky dalo něco vyhrát. Jednou to bylo i 500 eur.

Na jakou kvalitu jste narazili? Blížila se třeba mezinárodnímu turnaji reprezentací, který už ve třech vydáních uspořádala Světová basketbalová federace FIBA?
Blížilo se to dost. Stále to nemělo úroveň těch nejlepších národních týmů, jak jsou třeba Španělé, ale kvalita tam rozhodně byla. Hrály tam výborně složené týmy, s výbornou obranou, útokem i organizací hry. Ty turnaje se většinou rozdělovaly na tři divize podle kvality účastníků, kde někteří hráči z té elitní i převyšovali úroveň turnajů FIBA. My jsme většinou hráli třetí divizi a asi dvakrát jsme zkoušeli i druhou, ale tam to už bylo hodně těžké se prosadit.

Co bylo zatím vaším největším úspěchem?
Těch zápasů jsme odehráli fakt hodně, těžko se něco vybírá, ale tuším, že na jednom turnaji jsme skončili čtvrtí, což už jsme brali za úspěch, protože tam byli kvalitní soupeři.

Všechny turnaje se hrají klasicky v módu Pro Am?

Ano, s tím, že některé badge jsou zakázané.

Představte teď trochu váš tým.
Začnu rozehrávačem Damianem Vrzalem, který 2K hraje od roku 2017 a je to kvalitní hráč, který si to umí vzít 1 na 1, ale i rozhodit na ostatní a řídit hru. Na shooting guardu máme Vencu Podivína, který byl taky v prvním reprezentačním výběru, hraje asi čtyři roky a je to náš hlavní obránce. Má každý náš vybojovaný míč. Na small forwardu je David Řánek, výborný hráč, který se snaží stále zlepšovat. Na power forwardu jsem já. S 2K jsem začal od vydání 2019 a snažím se být pro tým hlavně co nejužitečnější a uklidňovat ho. A centra nám hraje David Bálek, kterého může leckdo znát z jeho instagramového profilu nebo díky jeho streamům z 2K. Je to kvalitní centr, doskočí, když je třeba, a dává důležité body. Plus máme tři další kluky, což je na pozice 1 a 2 František ”Feri” Kočmarský, kterého taky plno lidí bude znát. Je to další výborný rozehrávač. Pod košem máme Leo Uhlíka, který sbírá doskoky, a hru někdy i ze své pozice řídí. A Michal Ivičič je na pozicích 2, 3 i 4 a i on je kvalitním hráčem. Dá se říct, že všichni členové týmu hrají NBA 2K už celkem dlouho, zhruba kolem čtyř let, kdy už šlo tým pořádně sestavit.

Jak zajímavé jsou prize money eBasketball Open ve výši 55 tisíc korun?
To je parádní částka. Hrát turnaje jen pro zábavu, nebo i něco vyhrát, to je docela rozdíl. Je to krása a blíží se to reálnému basketu. My jsme v rámci Evropy zatím hráli turnaje, kde se daly vyhrát i nějaké peníze, nebo věci od sponzorů jako energetické drinky a podobně.

Zvýší podle vás renomé takového turnaje, když jej zaštítí přední reprezentační centr ve skutečném basketbalu, jakým je sám vášnivý gamer Ondřej Balvín?
To je jasné. Fanoušci, myslím, chápou, že Ondra by nešel do ničeho, co by sám neměl rád. Rádi se tak podívají na turnaj, který podporuje i taková osobnost.