Hvězdný olympionik z Tokia Ondřej Balvín: Jde o průkopnický projekt, to nešlo odmítnout!

Je to možná největší český gamer. Postavou téměř určitě. Basketbalový velikán Ondřej Balvín hernímu průmyslu zcela propadl a doma má ke své vášni pořízeno skutečně rozsáhlé vybavení. Teď k tomu navíc vstoupil do českých sportovních dějin, coby stěžejní člen národního týmu zpod bezedných košů, který se jako první v samostatné historii země probil až na olympiádu. A protože hra, na hřišti i s konzolí, je jeho život, přijal roli ambasadora nadcházejícího mezinárodního turnaje eBasketball Open ve hře NBA 2K. Ten za účasti pětičlenných českých i evropských týmů odstartuje 5. prosince. ”Rozhodně jsem si nikdy nepředstavoval, že mě basketbal jednou dokáže posunout do této role, kdy budu tváří e-sportového projektu. Jsem ale za tuto možnost neskutečně rád,” neskrývá svůj zápal centr, který byl v minulé sezoně druhým nejužitečnějším hráčem nejlepší národní ligy kontinentu, španělské ACB, a od nové sezony ”živého basketbalu”se chystá zakotvit až v dalekém Japonsku.

Ondro, co tvé zapojení vlastně obnáší kromě poskytnutí jména a tváře? Budeš kolem NBA 2K v Česku aktivní i jinak?

Pro mě to znamená pomáhat propagovat tento projekt na sítích a také dělání videí. Celkově se snažím, pokud můžu, jakkoli pomoct, a to i díky svým kontaktům. Nikdy se mi nesnilo o tom, že bych měl takovou možnost, takže když jsem dostal tuto nabídku, nemohl jsem ji odmítnout. Je pro mě výzvou se na něčem takovém podílet a díky tomu, že sám se považuju za gamera, to bylo jasná volba. Můžu stát za průkopnickým projektem spojeným s NBA 2K v Česku, a pokud společně dokážeme vytvořit nějakou ucelenější základnu u nás, tak to bude jen bonus pro všechny.

Jak ty jsi dobrý hráč NBA 2K?
V 2K nejsem úplně nejlepší, hraju ji jen čas od času, ale moc dobrý v ní fakt nejsem. Budu na tom muset ještě zapracovat a třeba se na nějaký ročník i přihlásím. (směje se)

Jak frčí tahle hra v reprezentaci a je v ní kolega a rozehrávač Ondra Sehnal nejlepší z aktuální olympijské sestavy?
Věřím, že Ondra si svoje místo na výsluní v NBA 2K drží, ale myslím, že i ostatní kluci jsou v ní dobří a on bude muset stále trénovat, aby ho někdo nesesadil. (smích)

Věříš, že takové turnaje jako eBasketball Open nebo výhledově i dlouhodobá soutěž zvýší i celkový zájem o basket u nás?
Pořád si myslím, že sport a e-sport, i když spojují dvě vášně v jednu, jsou od sebe daleko na to, aby to přitáhlo větší zájem z jednoho odvětví do druhého. Určitě si to nějakým způsobem navzájem pomáhá, ale pokud někdo není sportovně či herně založený, tak to nebude mít ten správný účinek. Věřím nicméně, že pár lidí se určitě najde, co tomu dá šanci, a snad si basket či esport zamilují díky tomu.

Budeš turnaj eBasketball Open sám sledovat?
Rozhodně ho budu sledovat, pokud mi to časový posun dovolí. Hrozně mě to zajímá, kolik bude celkově lidí, a jaká na turnaji bude energie z hráčů, a jak to oni sami budou hodnotit.

Co je nového kolem českého profi týmu Sampi, kde seš spolumajitelem?
V Sampi se toho děje vždy spoustu, máme nové oddělení pro hru Counter Strike, které vypadá velmi slibně, a kluci na sobě neuvěřitelně makají. Máme nějaké nové spolupráce s influencery, abychom zvyšovali nás dosah na sítích a máme také novinku v podobě limitovaného merche.

Co tě v poslední době v gamingu zaujalo, jak ve sportovních hrách, tak v těch tvých válečných?
Osobně se těším na novou mapu Warzonu (ve hře Call of Duty), kterou oznámili, a hrozně se teď jako velký fanoušek série nemůžu dočkat nového Battlefieldu (další populární hra). A docela mě pobavilo, že v nové verzi NBA 2K si všichni dělají srandu z toho, jaké jsou teď nově ve hře obranářské kvality, což může pořádně zamíchat s herním stylem hráčů.