Pavel Kovář: Konečně něco takového vzniklo i v Česku!

Je kapitánem týmu Čajovníčků a je i unikátem svého druhu. Basketu, tomu ”živému”, se věnoval dlouho, zkusil dorosteneckou ligu za Sokolov a poté i druhou ligu mužů. Byl to jeho život, chtěl se dostat aspoň do elitní české ligy. Pak jej ale potkala velká smůla a vážný úraz jej ve 24 letech upoutal na vozík. Na čas se se tak z aktivního hráče stal fanoušek a divák. Zhruba před dvěma roky ale objevil svět NBA 2K a ten mu umožnil se k milovanému sportu vrátit v aktivnější roli. A loni Pavel Kovář dostal šanci zapojit se do historicky prvního českého národního týmu v e-basketbalu, který se zúčastnil celosvětového turnaje Esports Open pod hlavičkou Mezinárodní basketbalové federace FIBA. Online hraním NBA 2K však pro Pavla sportovní aktivity nekončí. Už šest let závodí na handbiku, z toho třetím rokem na nejvyšší, reprezentační úrovni. Jeho snem je kvalifikovat se na paralympiádu 2024. Nejbližším cílem je však uspět při eBasketball Open s Čajovníčky, kteří jsou sice rozeseti po Česku, Slezsku, Slovensku i Rakousku, ale společná vášeň pro herní svět je spojuje pevným poutem.

Pavle, jak tvoji skvadru potěšil blížící se turnaj?

Vzhledem k tomu, že několik mých spoluhráčů bylo členy první české esportové reprezentace v basketbalu, tak tuhle novinku vítáme ve velkém. Hráli jsme i nějaké turnaje na evropské scéně a za tuhle možnost jsme hrozně rádi, že konečně i v Česku vznikne trvalejší herní prostředí a uskuteční se takový turnaj, který je dotovaný luxusními prize money. To ani v Evropě, myslím, ještě není normální. Proto máme velkou radost, že se toho můžeme zúčastnit.

Chystáte se na turnaj svědomitě?
Od reprezentační akce loni v prosinci fungujeme v podstatě nepřetržitě, nepřestali jsme hrát, ani trénovat, takže doufám, že připravení jsme a snad nás turnaj trochu prověří.

Co máte od prosince za sebou?
Hlavně jsme odehráli dvě sezony jedné balkánské ligy. Měli jsme se přihlásit ještě do jedné evropské soutěže, ale tam byl problém kvůli covidu. A pak už jsme se dozvěděli o turnaji eBasketball Open, na který se hodně těšíme.

Soutěže organizované na Balkáně už měly blízko k úrovni národních týmů?
Byly tam i horší týmy, ale jinak ta kvalita byla dost vysoká a potkávali jsme tam i některé hráče, kteří nastupují v reprezentacích. Tak kvalita tak byla docela zajímavá, prvních čtyři pět týmů bylo hodně slušných.

Hrálo se někde i o peněžní odměny?
V těchto balkánských ligách peníze nebyly, ale na turnaji, který se nakonec neuskutečnil, už by nějaké prize money byly. Určitě ale ne takové, jako budou teď na eBasketball Open, kde jsou neuvěřitelné odměny.

Která akce se vám povedla nejvíc?
Hlavní bylo, že jsme si nelezli na nervy, protože máme dobré vztahy, a toho si vážím nejvíc. A teď bysme to chtěli ”prokopnout” i výsledkově, zaprvé pokud jde o nadcházející Open, ale i o následné evropské akce. To je náš cíl.

Představme si teď celý tvůj tým...
Já jsem kapitánem Čajovníčků a jsem na křídle, jako střelec. Na rozehrávce je další z loňského repre týmu Honza Balko a na druhém křídle pak Vláďa Svojanovský, který byl taky v té první sestavě národního týmu. Pod košem na power forwardu máme kolegu ze Slovenska Denise Kostiala, na křídle pak je i Adam Vrabec a Maroš Kasperkevič, což je mimochodem mistr slovenské volejbalové ligy s Komárnem. Takže je nás šest.

A co říkáš na zapojení olympionika z Tokia Ondry Balvína do celé akce? Pomůže dění kolem NBA 2K?
Podle mě určitě. Je to velká hvězda českého basketu, a pokud někdo takový ukáže dalším lidem, že si jde tuhle hru zahrát, bude to jen ku prospěchu věci. Je to hvězda evropského a nebál bych se říct i celosvětového formátu. Jsem za to vděčný, že se to rozhodl podpořit.